„Egy csepp Itália” múzeumpedagógiai foglalkozás az 5. osztályban

Ötödik osztályosaink a hétfő reggelt időutazással kezdték, egészen a római korig tekertük vissza az idő kerekét. A „Házhoz megy a villa” program keretén belül múzeumpedagógiai előadáson és foglalkozáson vettek részt a gyerekek. Nemesvámos és Veszprémfajsz között található egy Közép-Európában páratlan villagazdaság romterülete, amely Villa Romana Baláca néven ismert. A feltárás során előkerültek római kori mozaikok, falmaradványok, használati tárgyak, melyekről érdekes információkat hallhattak és láthattak a gyerekek. Vélhetően egy légiós katona volt a terület birtokosa. A területen állattartással és mezőgazdasággal is foglalkoztak.

 A vállalkozó szellemű diákok belebújhattak egy római katona „bőrébe” és néhányan a korabeli öltözéket is magukra ölthették. A program során megismerkedhettünk étkezési és tisztálkodási szokásaikkal, különböző használati eszközöket pedig testközelből nézhettek és érinthettek meg a diákok. Ilyen volt például egy, a fiúk körében népszerű tőr, vagy a lányoknak érdekesebb hajtű, karperec. Beleszippanthattunk egy különleges parfümbe, amihez hasonlót a rómaiak is használhattak. A kétórás foglalkozás során kézműves tevékenységre is sor került. Mindenki elkészíthette amulettjé, mely a római kori viselet egyik eleme volt. Egy bőrláncra rögzítették a gyerekek a maguk által díszített rézlemezkéket.

Élményekkel teli időutazás volt! Jó hangulatban szerezhettek a gyerekek új ismereteket.

Éliásné Biró Lilla

osztályfőnök