Időhuszárok Országos történelem verseny beszámoló

A Székely József Református Általános Iskola országos történelmi időutazó csapatversenyt hirdetett általános iskolák 5-6. osztályos tanulói számára. A versenyre iskolánk két csapattal nevezett. A verseny első két fordulója levelezős formában történt. A verseny feladatai főként a török korszakba kalauzolták a résztvevőket.  Nagyon változatos feladatokat kaptak a gyerekek, melyek tudásukat, kreativitásukat, leleményességüket is próbára tették. Mivel ez egy csapatverseny volt, így a csapattagoknak egymáshoz is alkalmazkodniuk kellett, a feladatokat megosztották egymás között, majd összehangolták és készre gyúrták munkájukat. Több, iskolai tananyagon túli kérdéssel is szembe találtak magukat a versenyzők, melyre válaszokat csak az interneten vagy könyvekben való kutakodás során találtak. Jó volt látnia a gyerekek közös ötleteléseit egy – egy feladat kapcsán, aztán azt is hogyan jutnak kompromisszumra egy vitás kérdésben. A feladatok között voltak forráselemzések, középkori levelezések olvasása és megfejtése, a három részre szakadt Magyarországon a Török hódoltság területére osztálykirándulást kellett szervezniük és naplót készíteni az eseményről, bakancslistát arról, hogy milyen látnivalókat néznének meg, korabeli török és magyar ételek kavalkádjából kellett étlapot készíteni. Egy török fogságban sínylődő magyar katona helyébe kellet beleképzelniük magukat, s naplórészletet írni arról, hogyan került fogságba, milyen az élet a konstantinápolyi Héttoronyban, végül elkészítettek egy- egy flip bookot is  a csapatok, mely Magyarország három részre szakadását prezentálta.

A 26 résztvevő csapat közül a Bertalan Anna, Homolya Alíz, Paksa Anna, Szabó Johanna alkotta csapat a 7. helyen végzett.

A Glöckl Lenke, Lőrincze Lilla, Osváth Botond, Szabó Bernadett alkotta csapat pedig a 10. helyen fejezte be a versenyt.

Gratulálok a résztvevőknek és köszönöm áldozatos munkájukat!

Éliásné Biró Lilla

Történelem tanár