Szoboravatáson jártunk Veszprémben

Rendhagyó eseményre került sor 2022. december 14-én Veszprémben, a Jeruzsálemhegyen található Kiskörösi utcai parkban: szobrot avattak a „Kavicsfogú álteknősnek”. Önmagában már a hír is érdekes lehet, azonban a helyzet ennél egy picit összetettebb: a kavicsfogú álteknős a geológusok és paleontológusok véleménye szerint nagyjából 200 millió évvel ezelőtt élt, az akkoron itt hullámzó Thetys-tengerben. Az ősmaradványokat a mai tűzoltóság területén találták meg a kutatók. A másik érdekesség, hogy Futó Tamás geológus szerint nincs több kavicsfogú álteknős szobor a világon, tehát Veszprém az első ilyen város… És mégis hogy kerülünk képbe mi, vagyis a Litéri Református Általános Iskola? Nos, kerámia tanszakos diákjaink – Kató Balázs tanár Úr vezetésével – beneveztek a Bakonyi Természettudományi Múzeum által kiírt „Formázd meg Dezsőkét!” pályázatra (Dezsőke = a kavicsfogú álteknős beceneve)… Innen már egyenes út vezetett a mai napig, amikor is felavatták a szobrot Veszprémben (csak zárójelben: a szobor alkotója a litéri művelődésszervező Lugossy Zsuzsa édesapja, Lugossy László szobrász), amelynek keretében kiállították 10 iskola, 13 pályázójának Dezsőkét megjelenítő alkotását is. És akkor immáron a negyedik érdekesség: melyik iskola adta be a legtöbb pályázatot? Igen, mi voltunk… 🙂

Emléklapot kaptak az alkotásukért:

  • Putz Barnabás és Glöckl Emil (3. osztályosok)
  • Molnár Kitti és Iványi Borka (4. osztályosok)

Díjazottak:

  • Ozsváth Loretta (3. osztály)
  • Kondás Zsófia és Kaiser Jázmin (7. osztályosok)

Diákjaink emléklappal és ajándékokkal lettek gazdagabbak, és természetesen azzal a tudattal, hogy aktív résztvevői voltak „Dezsőke” szobrának leleplezésekor, mindezt tették úgy, hogy közben tanultak, fejlődtek, és büszkeséget szereztek iskolánknak is!

Köszönjük Kató Balázs tanár Úr lelkiismeretes szakmai munkáját, és emberi példamutatását!

A kisbuszt köszönjük a Zöldágnak, a szervezést és a járművezetést Viktor bácsinak!

Így tovább! 🙂